Середа, 18.10.2017, 13:50
Старокостянтинівська ЗОШ І-ІІІ ступенів №8
Головна Реєстрація Вхід
Вітаю Вас, Гість · RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Сценарії шкільних свят [13]
Шкільні предмети [11]
Шкільна психологія [2]
Документація [4]
Музична скринька [15]
Розробки уроків [14]
Методичні матеріали [25]
Навчально-виховні заходи [8]
Конкурси, МАН [8]
Відео [9]
Статистика

Онлайн всього: 3
Гостей: 3
Користувачів: 0
Форма входу
Логін:
Пароль:
 Каталог файлів
Головна » Файли » Шкільні предмети

Відкритий урок у 3-Б класі по темі "Jobs and Professions"
Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
[ Викачати з сервера (1.23Mb) ] 25.11.2016, 14:55

Відкритий урок у 3-Б класі по темі: «Jobs and Professions»

Мета: практична: - повторити та активізувати лексику по темі «Професії»;
- ознайомити учнів з новими лексичними одиницями;
- активізувати вживання дієслова «to be» в Present simple;
- розвивати навички усної мови;
- формувати навички аудіювання.
Розвиваюча: - розвивати логічне мислення, допитливість та мовну здогадку, уміння сприймати на слух нову інформацію.
Освітня: - розширити знання учнів по темі;
- сформувати орієнтовну базу лексичних та граматичних знань для подальшого засвоєння навчального матеріалу.
Виховна: - виховувати культуру спілкування та толерантність, позитивне ставлення до людей різних професій, виховувати інтерес до вивчення англійської мови.
Обладнання: комп’ютер з мультимедійною презентацією, аудіо- та відеоматеріали, картки для рольової гри, роздатковий матеріал, дошка, підручник.

Хід уроку.

I.    Організаційний момент.
1) Привітання. 
Т: Good morning,  dear children, I’m glad to see you.
Cl: Good morning, teacher! We are glad to see you too.
T:  As you can see, we have many guests at our lesson, so you may turn to them and say “Hello!”.

2). Фонетична зарядка.
 Т: Now, children, let’s do some phonetic drills. The sound “t”. 
Cl: Tick-tock says a clock, tock-tick be quick.
Т: The sound “æ”.
Cl: A black cat sat on a mat and ate a fat rat.
Т: The sound “w”.
Cl: Why do you cry Willy, why do you cry? Why Willy? Why Willy? Why Willy? Why?

3) Мовленнєва зарядка.
Т: Ok, children. And now answer my questions, please. Where are you from? 
P: I’m from Ukraine. 
T: Here is a present for you. (Вчитель дає аркуш з літерою “J”)
Т: Is your family big?
P: Yes, it is/No, it isn’t. 
T: Here is a present for you. (Вчитель дає аркуш з літерою “O”)
Т: Do you have a sister?
P: Yes, I do/ No, I don’t. 
T: Here is a present for you. (Вчитель дає аркуш з літерою “B”)
Т: Do you have a brother.
P: Yes, I do/ No, I don’t. 
T: Here is a present for you. (Вчитель дає аркуш з літерою “S”)
T: And now, children who has letter “J”?
P: I have letter “J”
T: Come up to me, please.
T: Who has letter “O”?
P: I have letter “O”.
T: Come up to me, please.
T: Who has letter “B”?
P: I have letter “B”.
T: Come up to me, please.
T: Who has letter “S”?
P: I have letter “S”.
T: Come up to me, please.
T: Now you can guess the topic of our today’s lesson. It’s jobs and professions. So, today:
We ought to study English
To have good luck and mood
Let’s prove at our lesson
That all jobs are good.
ІІ. Основна частина.
1) Vocabulary activities
-    T: Now let’s revise the words you’ve already learned. Have a look at the pictures and repeat after me. (йде презентація, діти повторюють назви професій)
-    T: Well, let’s play a game. I’ll tell you some words. When you hear a job you’ll clap your hands and when you hear some other words you won’t clap.
-    T: OK. And now look at these pictures, please, and answer my questions: what’s his/her job?
P: He/she is a … .

2) Письмо.
T: And now I want you to guess the word and write it on the blackboard (діти пишуть: driver, farmer, teacher, pilot, nurse).
T: And now let’s do another exercise. Here is a table. You have to put the words into the right column: 

Barber, waiter, writer, chef, judge, nurse, car mechanic, astronaut, firefighter
Work inside    Work outside    Both
        

3) Grammar
-    T: Good for you. And now look at the screen, please. And revise the verb “to be”. (презентація, учні повторюють за вчителем табличку)
 -    T: Ok. And let’s sing together a short grammar song (співають під мелодію «В лесу родилась ёлочка»)
-    T: Let’s look at the screen again and do some more exercises. (Діти виконують вправу по презентації).

-    T: My friends, I think it’s time to have a rest! (Діти виконують пісню і танець “Penguin dance” https://www.youtube.com/watch?v=YQLmX2hMlho)
4) Читання.
-     T: Now, children, I’ll give you the text and want you to read it (Діти читають).

Nick`s Family
Nick is a little boy from Oxford. He is 8. He is a pupil. His family is big. His mother`s name is Helen. She is a teacher and works at school. His mother teaches children. His father`s name is Bill. He is a businessman. He works at the office. He works with papers. His brother Sam is a doctor and works at the hospital.  Sam helps people. His family is fine. Nick loves his parents and brother Sam.

-    T.: Now please answer some questions after reading the text. 
1.    What is Sam`s mother?
2.    Where does she work?
3.    What is his father?
4.    Where does he work?
5.    What is Sam`s brother?
6.    Where does he work?

5) Speaking
T: Well done. And now maybe some of you will tell us about your parent s’ jobs.  (2 учні відповідають)
 
6) Playing a game.
T: And now children, let’s relax a bit and play a game. I have cards on my table with different professions. You have to guess what profession it is. I need one pupil. Who wants to come?
(професії: postman, lifeguard, actor, teacher, firefighter) (Діти по черзі витягують картки, а решта учнів вгадують професії)

7) Аудіювання. (https://www.youtube.com/watch?v=JBXaupIJHr8)
-    T: And now let’s listen to the song and  fill in the gaps in the cards I’ll give you. (Діти слухають пісню і вставляють пропущені слова)

Exercise 1. Fill in the gaps with professions. 
Pilot, barber, mechanic, fighter, police, teachers, postman, lifeguard
I see a fire 1.…………….. fighting fires,
I see a car 2.…………….. changing tires,
I see a 3.…………….. flying through the air,
I see a 4.…………….. cutting people's hair,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?"

I see a 5.…………….. with the mail,
I see the 6.…………….. putting folk in jail,
I see a 7.…………….. at the swimming pool,
I see the 8…………….. in the local schools,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?"

-    T: There is another task below: you have to match up: 
Exercise 2. Match them up.
pilot    putting folk in jail
barber    in the local schools
mechanic     cutting people's hair
firefighter     at the swimming pool
police     changing tires
teachers     with the mail
postman     fighting fires
lifeguard    flying through the air

-    T: Are you ready? Let’s check then. (Діти читають з’єднані словосполучення)
-    T: And now let’s sing the song together. (Діти співають пісню)
 I see a fire fighter fighting fires,
I see a car mechanic changing tires,
I see a pilot flying through the air,
I see a barber cutting people's hair,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?"
I see a postman with the mail,
I see the police putting folk in jail,
I see a lifeguard at the swimming pool,
I see the teachers in the local schools,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?"

Doctors, nurses, astronauts, judges, lawyers, In the courts,

I see an actor acting on the stage,
I see a writer writing on a page,
I see a chef working in a restaurant,
And a waiter asking what you want,
I see the people in my town and I say.
"Hey brother, what's going down?"

Doctors, nurses, astronauts, judges, lawyers, In the courts,
I see the people in my town and I say,
"Hey brother, what's going down?" I say, "hey brother, what's going down?"

T: Let’s play a game! Look at the cards, please! You should find ten words in the table and circle them. Work in pairs, please! You have three minutes. 

III. Summing up
T: Your hometask will be: draw a picture and write what job you like.

Категорія: Шкільні предмети | Додав: arsenal95
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Copyright MyCorp © 2017
Годинник
Погода
Пошук
Газета "Колосочок"

Журнал "Колосок"
Календар
Календар свят
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наше опитування
Який напрям навчання тобі до вподоби
Всього відповідей: 185
Друзі сайту
Сайт управління освіти
ЗОШ №1
Ліцей
ЗОШ №3
ЗОШ №4
ЗОШ №5
ЗОШ №6
ЗОШ №7
Гімназія
Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz